می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران

پروتز مصنوعی دست، زندگی یک پسربچه ۵ ساله را دگرگون کرد

به گزارش گروه دانش خبرگزاری دانا (داناخبر)، لیام ۵ ساله که اهل آفریقای جنوبی است به طور مادرزاد دست راستش فاقد انگشت بود از جمله نمونه ایست که زندگی اش توسط پروتز جدید دست مصنوعی متحول شد.

ریچارد وان، صنعتگر آفریقایی که پیش تر، انگشتان دست خود را طی یک سانحه صنعتی از دست داده بود، توانست با ساخت انگشت پروتزی باعث تحول در زندگی بسیاری از کسانی شود که خود از این تقیصه رنج می برند. وی با کمک ایوان اوون که پیش از آن یک تکیه گاه دست مکانیکی را ساخته بود توانست یک انگشت مصنوعی که با دست افراد معلول سازگاری دارد را بسازند.

در این اختراع ، پروتزهای الکترونیکی انگشت دارای سنسورهایی است که نیرو را از عصب عضله به موتور انتقال می دهند و موجب حرکت انگشت می شوند.

در واقع داستان وقتی شروع شد که مادر لیام ۵ساله با فرستادن یک پست اینترنتی درخواست ساخت یک دست مصنوعی برای کودکش را از وی کرد. وان و اوون تصمیم گرفتند تا یک دست مصنوعی مخصوص این کودک بسازند که اهتمام آنها باعث شد که این کار، زندگی پسر بچه را تغییر دهد تا او قادر به انجام بسیاری از کارها از قبیل بسکتبال بازی کردن، حمل سبد خرید و حتی برداشتن سکه باشد.

این دگرگونی درحالی صورت گرفت که وان و اوون تنها یکبار یکدیگر را به صورت حضوری ملاقات کردند و در طول این مدت با استفاده از ایمیل و تبادل تصویر و طرح ها، با یکدیگر همکاری داشتند.

این دو مخترع بعد از استقبال بی نظیری که از اختراعشان شد تصمیم گرفتند که به صورت رایگان طریقه ساخت و چگونگی فراهم کردن آن را، به منظور بهره برداری بیشتر در اختیار دیگر افراد قرار دهند.