می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران

باور در جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کودک و نوجوان اصفهان

از آنجا که به خودمان قول داده ایم زین پس کودکان را نه در حاشیه بلکه در اولویت و متن فرهنگ‌سازی اجتماعی ببینیم، به بهانه‌ی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان راهی اصفهان شدیم تا برای معرفی پروژه ی من هم می توانم و دیگر فعالیت‌های انجمن باور در حوزه‌ی کودک و نوجوان و همچنین آشناسازی فعالان این حوزه با توانمندی‌های کودکان دارای معلولیت هر آنچه در توان داریم به‌کار گیریم. برابرسازی فرصت‌ها برای همه‌ی کودکان وظیفه‌ای است همگانی و این پیامی بود که در طول حضورمان در این رویداد فرهنگی، هنری سعی نمودیم به مخاطبان انتقال دهیم.

انجمن باور در جشنواره اصفهان فعالانه حضور داشت

خانم­ها ترانه میلادی و مهناز یاوری به نمایندگی از انجمن باور در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان شرکت نمودند. غرفه باور در سالن زیبای فرشچیان که بخشی از فیلم‌های منتخب جشنواره در آن نمایش داده می‌شد، مورد بازدید کودکان اصفهانی، داوران نوجوان و سینماگران جوانی که برای تماشای فیلم به این سالن مراجعه می‌کردند قرار گرفت. انجمن باور از معدود سازمان های مردم نهاد حاضر در این جشنواره بود.

این حضور متفاوت و موثر کنجکاوی اهل رسانه و مخاطبین جشنواره را بر انگیبخته بود. همه می خواستند بدانند چه ارتباطی میان حوزه کودک و نوجوان و حوزه ی افراد دارای معلولیت وجود دارد. استند های تبلیغاتی انجمن که کودکان دارای معلولیت را در حال ساخت فیلم و ضبط گزارش به تصویر کشیده بود توجه کودکان و خانواده های آنان، اهالی رسانه و همچنین تماشاگران فیلم های جشنواره را معطوف خود کرده بود.

مصاحبه خانم میلادی”مدیر پروژه می‌توانم”، با نمایندگان رسانه‌های تصویری همچون شبکه استانی شهر اصفهان، شبکه خبر و شبکه ی برون مرزیIFILM  در حاشیه این حضور فعال در بخش جنبی جشنواره صورت پذیرفت.

گفتگوی نمایندگان باور با خالق مجموعه «پت و مت» و کارگردانان نامی حوزه کودک و نوجوان که از میهمانان ویژه ی  این جشنواره بودند نیز بسیار خاطره‌انگیز بود.

حضور مؤثر در نشست رسانه‌ای با حضور سرکار خانم درخشنده (کارگردان نامی سینمای کودک و نوجوان)، سعید قطبی‌زاده (کارشناس سینما)، سیروس حسن‌پور (کارگردان)، فرخ هاشمیان و پگاه آهنگرانی (از بازیگران جوان سینما و تلویزیون)، آرمیتا مرادی و محمد شیرخانی (از بازیگران کودک) و هم­چنین جمع کثیری از اصحاب رسانه، بخش دیگری از فعالیت‌های گروه «می‌توانم» به نمایندگی انجمن باور در حاشیه‌ی برگزاری این جشنواره بود.

در بیست و هفتمین جشنواره اصفهان چه گذشت؟

افتتاحیه‌ی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان شامگاه پانزدهم مهرماه با رونمایی از پرچم حرم نبوی در اصفهان آغاز به کار کرد. این مراسم که با حضور پرشور کودکان و نوجوانان اصفهانی، جمعی از هنرمندان ایرانی و خارجی سینمای کودک و نوجوان و تنی چند از مسئولین استان در سالن گل نرگس در منطقه زینبیه اصفهان برگزار شد با اجرای سرود دسته‌ جمعی گروهی از کودکان دارای معلولیت، برنامه‌های شاد گروه فیتیله، و تجلیل از هنرمندان عرصه سینما همراه بود.

در ادامه این مراسم از شمسی فضل‌اللهی، غلامرضا آزادی، ناصر طهماسب، دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان کلاه قرمزی، ابراهیم فروزش و قدرت‌الله ایزدی با اهدای تندیس جشنواره تجلیل به عمل آمد و هرکدام از این هنرمندان دقایقی با کودکان صحبت کردند.

خانم فنی زاده در گفتگوی اختصاصی با نمایندگان انجمن، برای اعضا باور و جشنواره من هم می توانم آرزوی موفقیت نمود.

امسال به خاطر اضافه شدن موضوع بمباران شیمیایی به محورهای برگزاری این جشنواره، شهرستان سردشت هم­زمان با شهرهای حلبچه، هیروشیما و اصفهان میزبان بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان بودند.

اجرای چند برنامه‌ی هنری زنده، امضای طومار کودکان سردشتی خطاب به دبیرکل سازمان ملل و قرائت بیانیه‌ی جشنواره توسط یکی از بازماندگان ۸ شهید شیمیایی و هم­چنین قرائت پیام انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

در این جشنواره به مناسبت گرامیداشت یاد کودکان بمباران هیروشیما، حلبچه، سردشت و سوریه در روز ۱۶ مهر از تندیس درنا در دروازه دولت اصفهان با حضور مسئولان نیز رونمایی شد.

در مراسم اختتامیه علاوه بر علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علیرضا رضاداد (مشاور ارشد رئیس سازمان سینمایی)، سید احمد میرعلایی (دبیر جشنواره) و تعدادی از هنرمندان از جمله حامد بهداد، مهتاب کرامتی، فرشته طائرپور، نیکی کریمی، محمدرضا شریفی‌نیا، حسن پورشیرازی، پریوش نظریه، پوران درخشنده، کیانوش عیاری، بهرام عظیمی، وحیدنیکخواه آزاد، دنیا فنی‌زاده، ناصر طهماسب، حسام نواب صفوی، غلامرضا رمضانی، پگاه آهنگرانی، حمیدفرخ نژاد، مهدی پاکدل، بهنوش طباطبایی، غلامرضا آزادی، سیروس حسن‌پور، جهانبخش سلطانی، مجید مظفری، نگار استخر و اصغر عبدالهی حضور داشتند.

برای تماشای گزارش تصویری این حضور بروی لینک زیر کلیک نمائید:

http://mitavanam.ir/gallery-room/image-gallery

با تشکر از آقایان:

یونس انصاری (تصویرگر)

بهرنگ دزفولی زاده، سیاوش مینا روش، علی چاشنی گیر (عکاس)

محمد هندی (هماهنگ کننده)