می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران

تعریف مهارت اجتماعی

مجموعه توانمندی‌هایی است که موجب موفقیت در زندگی اجتماعی فرد می‌شود. هر فرد برای زندگی موفق در یک جامعه، علاوه بر مهارت‌های فردی به مهارت‌های  دیگری نیاز دارد که از آن به نام مهارت‌های اجتماعی یاد می‌کنند. مهارت‌های اجتماعی، مجموعه رفتارهای اکتسابی است که از طریق مشاهده، مدل سازی، تمرین و بازخورد آموخته می‌شود و دارای ویژگی‌های زیر است و رفتارهای کلامی‌و غیرکلامی‌را دربر می‌گیرند و پاسخ‌های مناسب و مؤثر را در بردارند، بیش تر جنبه ی تعاملی داشته، تقویت اجتماعی را به حداکثر می‌رسانند و بر اساس ویژگی‌ها و محیطی که فرد در آن واقع شده است، توسعه می‌یابند و از طریق آموزش رشد می‌کنند.

تعامل اجتماعی یا توانمندی‌های اجتماعی یعنی تعامل در جامعه، شناخت روحیه و احساسات درونی خود و دیگران و برخورد صحیح و متناسب با آن‌ها. رشد انسان مخصوصاً در سال‌های اولیه ی زندگی بدون برخوردهای اجتماعی غیر ممکن یا بسیار ضعیف است، برخورد با مسائل احساسی، تجربه و تجزیه و تحلیل این احساسات و عواطف مثل بیان یک خواسته، قبول کردن، راندن و طرد کردن، خندیدن، لمس کردن، عشق، دوستی، دعوا، آشتی، تفاهم، ماتم، سعادت مشترک و احساس امنیت از مقدمات ضروری برای فراگیری در زندگی عاطفی و اجتماعی هستند. اگر این تجارب تکامل نیابند نه تنها توانایی‌های مشخص در ایجاد رابطه در رفتارهای اجتماعی را دچار خدشه می‌کنند بلکه موجب عقب ماندگی ذهنی و جسمی‌می‌شوند. غفلت‌های اجتماعی اگر به مدت طولانی ادامه داشته باشند ضایعات جبران ناپذیری را به دنبال خواهند داشت.

اشخاصی که دارای توانمندی‌های اجتماعی هستند می‌توانند با احساسات و عواطف خود و دیگران به خوبی برخورد کنند و به همین دلیل توانمندی‌های اجتماعی به دو بخش تقسیم می‌شوند:

۱٫ توانایی‌های برخورد با خود (دنیای احساسات خویشتن)

شامل:
– ایجاد و حفظ یک تصویر مثبت از خود
– اعتماد به نفس
– داشتن روح ابتکار و اشتیاق
– توانایی ایجاد مشغولیات برای خود
– برخورد سازنده با ترس‌ها و شکست‌ها

۲٫ توانایی برخورد با دیگران
– توانایی نفوذ در دیگران
– توانایی حل درگیری‌ها با روش‌های سازنده
– توانایی ایجاد و حفظ رابطه با دیگران
– توانایی فعالیت در گروه: همکاری و هماهنگی با دیگران در تعیین اهداف و شیوه‌های انجام کار و اعمال تغییرات
– توانایی قانع کردن دیگران
– مشارکت در امور اجتماعی
– مهارت‌های زندگی
این مهارت‌ها شامل ۴ بخش است:
۱٫ مهارت‌های خودیاری
۲٫ مهارت‌های سازگاری
۳٫ مهارت‌های دوست یابی
۴٫ مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های خودیاری عبارتند از:
– پوشیدن لباس ( بستن دکمه، باز و بسته کردن زیپ، باز و بسته کردن بند کفش، آویزان کردن لباس‌ها )
– غذا خوردن ( استفاده از قاشق چنگال و کارد )
– نظافت کردن ( حمام و دستشویی رفتن، مسواک زدن، شانه زدن )
– خانه داری ( چیدن سفره، مرتب کردن تخت خواب، جارو کردن، گردگیری، شستن ظروف، بردن زباله‌ها و … )
مهارت‌های سازگاری با دیگران عبارتند از:
– به کار بردن واژه‌های مؤدبانه و گفتن کلمات مناسب در زمان مناسب
– پیروی از اصول و قواعد و قوانین ( رعایت قوانین بازی )
– کمک به دیگران در انجام کارهای مفید

مهارت‌های دوست یابی عبارتند از:
– داشتن ظاهر آراسته
– لبخند زدن
– پیش قدم شدن در دوستی‌ها، رعایت نوبت در سخن گفتن، دعوت کردن و …
– شیوه ی بیان احساسات

مهارت‌های ارتباطی با دیگران عبارتند از:
– نگاه کردن
– یافتن هم صحبت در جمع
– گوش دادن، نگاه کردن و توجه به گوینده
– پاسخ گفتن و بیان مطالب خود بعد از اتمام صحبت طرف مقابل
– رعایت نوبت در صحبت
– قطع نکردن صحبت دیگران
– توانایی نشان دادن احساسات و رفع آن‌ها ( خشم، حسادت، کینه و … )
– توانایی گفتن نه به دیگران
– احترام به قانون
– مسؤولیت پذیری
– دفاع از خود و حقوق خود
– عذرخواهی در صورت بروز اشتباه
– همیشه حقیقت گو بودن
– با بزرگترها مشورت کردن
– عدم تمسخر دیگران به دلیل معایب و ظاهر زشتشان
– تشویق و بیان توانایی‌های دیگران
– ابراز نظر کردن در جمع
– اگر از کسی رنجیدی او را ببخش خودت او را آگاه کن
– راحت به نادانی‌هایت اعتراف کن
– برای مطرح کردن خود و جلب توجه دیگران دروغ نگو
– خجالتی نباش
در راستای این اهداف با کودک راجع به این موضوعات در قالب شهر، قصه، نمایش و … کار می‌شود.

تربیت مهارت‌های اجتماعی

یکی از دلایل اصلی که سبب می‌شود کودکان محبوبیت نداشته باشند این است که این کودکان مهارت‌های اجتماعی مناسبی که می‌تواند آن‌ها را دوست داشتنی جلوه دهد، ندارند. آن‌ها در یک وضعیت دوسویه گرفتارند. از طرفی، کودکان بی دقت فرصتی برای تمرین مهارت اجتماعی نمی‌یابند و از طرف دیگر آن‌هایی که در مهارت‌های اجتماعی ضعیف هستند قادر به برقراری دوستی نیستند.
انزوای اجتماعی در دوران کودکی ممکن است عواقب درازمدت و جدی بر بهداشت روانی فرد در بزرگ سالی به جای بگذارد. بنابراین، کمک به افراد طرد شده و منزوی برای غلبه بر این مشکلات، ضروری است. خوشبختانه، شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد می‌توان رفتارهای اجتماعی را، که به روابط فردی مثبت با دیگران کمک می‌کنند، آموزش داد. این آموزش می‌تواند تأثیرات پابرجایی داشته باشد.

« مهارت‌های اجتماعی پایه » چه هستند؟

مهارت‌های اجتماعی پایه عبارتند از:

ارتباط چشمی: توانایی ایجاد ارتباط چشمی‌با دیگران هنگام گوش دادن به سخن آن‌ها و یا هنگامی‌که با آن‌ها حرف می‌زنید دست کم برای یک دوره ی زمانی کوتاه.
بیانات چهره ای: خندیدن، ابراز علاقه.
فاصله ی اجتماعی: دانستن این که در چه فاصله ای نسبت به فرد مقابل قرار بگیریم و چه موقع برقراری تماس بدنی مناسب است.
چگونگی صدا: حجم صدا، زیری و بمی‌صدا، میزان گفتار، وضوح، محتوی.
احوال پرسی با دیگران: آغاز ارتباط یا پاسخ گویی به احوال پرسی، دعوت کردن یک کودک دیگر برای پیوستن به شما در بعضی فعالیت‌ها.
گفت و گو کردن: مهارت‌های محاوره ای مناسب سن، بیان احساسات، سؤال کردن، گوش کردن، ابراز علاقه، پاسخ دادن به پرسش دیگران.
بازی و کارکردن با دیگران: رعایت کردن مقررات، مشارکت، قول دادن، کمک کردن، نوبت گرفتن، تعارف با دیگران، قدردانی، ابراز تأسف.
جلب توجه و یا درخواست کمک: استفاده از راه‌های مناسب درخواست کمک و تقاضا کردن.
حل کردن تعارضات درونی: مهار پرخاشگری، فرو نشاندن خشم خود و تحمل خشم دیگران، پذیرش انتقاد، روحیه ی وزرشکاری.
آرستگی و بهداشت
کودکان برای آن که بتوانند خودشان را با اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند، سازگارتر کنند، باید مهارت‌های اجتماعی گوناگون را بیاموزند.

مهم ترین مهارت‌های اجتماعی لازم برای کودکان، عبارتند از:

۱٫ سلام کردن: کودکان از طریق تعامل با هم سالان شان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. نخستین گام در برقراری ارتباط، سلام کردن به دیگری است. ما نه تنها با استفاده از واژگانی مثل« سلام » و « حالت چطوره »، بلکه با تغییر حالت چهره، تُن صدا، ژست و فرم نشستن و ایستادن نیز با افراد دیگر ارتباط برقرارمی‌کنیم. کودکانی که مشکل ارتباطی دارند، ممکن است به افراد آشنای خود هم سلام نکنند. آن‌ها ممکن است درست کنار دوست شان راه بروند، ولی حتی یک نگاه هم به او نکنند یا اگر حرفی بزنند، احتمالاً تماس چشمی‌با او برقرار نمی‌کنند و سرشان را به زیر می‌اندازند. در مواردی، اگر سلام هم بگویند، ممکن است تن صدای شان چندان دوستانه و صمیمی‌نباشد. بخش غیرکلامی‌سلام کردن هم به اندازه ی بخش کلامی‌آن اهمیت دارد. هنگام سلام کردن مهم نیست که کودک از چه عبارت و جمله ای استفاده می‌کند یا با چه لحن و حالتی جمله اش را بیان می‌کند، مهم آن است که طوری به دوستش سلام کند که او از دیدنش احساس شادی و خوشحالی کند.

۲٫ پیش قدم شدن در گفت و گو: بعد از سلام و احوال پرسی، معمولاً گفت و گو شروع می‌شود. برای ورود به بحث، کودک باید بتواند مکالمه ای را آغاز کند، ادامه دهد و به پایان برساند. این مهارت مستلزم خوب گوش دادن و توجه کردن است. برای مثال، او باید اصل « رعایت نوبت » را بداند. گاهی کودکان موضوعی برای صحبت کردن با یک دیگر ندارند، در این گونه موارد می‌توانند پرسشی را مطرح کنند؛ مثل کارتون خرس‌ها را دیده ای؟ یا می‌دانی در مدرسه چه اتفاقی افتاده است؟ موضوع بحث باید برای هر دو طرف جالب و جذاب باشد تا هر دو را به نوعی درگیر صحبت کند. مکالمه ی یک طرفه موجب خستگی و کسالت دو طرف می‌شود و ممکن است موجب قطع همین ارتباط ساده هم شود. حتی ممکن است تأثیر منفی در ذهن آن دو بگذارد و در آینده هم تمایلی برای صحبت کردن با هم نداشته باشند. پس گوش کردن مثل صحبت کردن مهم است. اگر کودک علاقه ای به آن چه دوستش می‌گوید، از خود نشان ندهد، ممکن است از صحبت کردن با او منصرف شود. کودکان کم توجه و پرتحرک، اغلب زمان صحبت کردن و گوش کردن را درست تشخیص نمی‌دهند.

۳٫ درک احساس شنونده: زمانی که یک گفت و گو آغاز می‌شود، برای حفظ و ادامه ی آن لازم است که گوینده به حالت‌های عاطفی شنونده اش توجه داشته باشد. کودکانی که مشکل ارتباطی دارند، اغلب در درک احساس شنونده نیز ناتوان هستند، در حالی که کودک اجتماعی، سریع و راحت می‌تواند حالت‌های احساسی شنونده اش را بشناسد و طبقه بندی کند، آن گاه سخنانش را ارزیابی کند و بر اساس پاسخ‌هایی که از شنونده دریافت می‌دارد، کلماتش را انتخاب کرده و گفت و گو را ادامه دهد.

۴٫ هم دلی کردن: هم دلی کردن شبیه درک گفته‌های دیگران است، با این تفاوت که شنونده باید سعی کند احساسات سایر افراد را نیز درک کند. هم دلی کردن این امکان را به فرد می‌دهد که بتواند ارتباط واقعی با دوستانش برقرار کند. برای مثال، اگر دانش آموزی در درس ریاضی نمره ی ۲۰ گرفته ولی دوستش ۱۱ شده است، بتواند شادی خود را کنترل کرده و با دوستش به ابراز هم دردی بپردازد. او می‌تواند با گفتن جمله ای نظیر « اشکال ندارد، سعی کن در امتحان بعدی بیش تر درس بخوانی تا نمره ی بهتری بگیری »، او را دلداری دهد.
۵٫ یافتن نقاط مشترک: برای حفظ یک مکالمه ی دوستانه، توجه به نقاط مشترک هر دو طرف اهمیتی خاص دارد. این سرنخ‌ها به کودک یا نوجوان کمک می‌کند تا تمایل بیش تری برای ادامه ی دوستی و دیدارهای بعدی با هم داشته باشند. بخش مهم شناخت این سرنخ‌ها، توجه به لحن و زیر و بمی‌صدای افراد است. برای مثال هر دو از یک ویژگی آموزگارشان خوش شان بیاید یا به ورزش فوتبال علاقه مند باشند.

۶٫ پیش بینی کردن: برای حفظ گفت و گو، کودک باید از قبل بتواند تأثیر گفته‌های خود را بر شنونده پیش بینی کند و افکار شنونده را در نظر داشته باشد. برای مثال، اگر احساس می‌کند که جمله اش می‌تواند موجب ناراحتی، آزردگی، خشم یا اندوه شنونده شود، ممکن است شیوه ی بیان کلمات یا جملات خود را تغییر دهد. کودکان غیر اجتماعی معمولاً توجهی به این نکته ندارند و قادر نیستند کلام خود را تغییر دهند.
در مورد آن چه قصد دارند بگویند، کمی‌فکر می‌کنند و آن گاه به زبان می‌آورند. برای مثال، وقتی کودکان و نوجوانان در حال صحبت درباره ی تیم ورزشی مورد علاقه شان هستند و از این گفت و گوی خود لذت می‌برند، بدیهی است که اگر یک نفر به آن‌ها بگوید « هفته دیگر امتحان ریاضی داریم، آیا شما تمرین کرده اید؟ » خوش شان نخواهد آمد و او را طرد خواهند کرد. زمانی که فرد کلام دیگران را قطع می‌کند ( وسط حرف دیگران می‌پرد ) و بدون در نظر گرفتن شرایط فعلی جمع، سخنی می‌گوید، مورد بی مهری سایرین قرار خواهد گرفت.

۷٫ شیوه حل مسأله: بخش دیگری از مهارت اجتماعی افراد مربوط به تشخیص درست اختلاف‌ها و مسائل بین افراد است. گاهی ممکن است فردی با گفته‌های شما موافق نباشد و از شنیدن سخنان شما خشمگین شود و شروع به پرخاشگری و تندی با شما کند، در این گونه موارد چگونگی پاسخ دهی شما به حالات عاطفی شنونده، تأثیر زیادی بر روند گفت و گو دارد. کودکان و نوجوانانی که توانایی درک اختلافات ضمن گفت و گو را ندارند، معمولاً دچار ضعف ارتباطی هستند. آن‌ها خیلی زود عصبانی می‌شوند و ممکن است از صحبت کردن با شنونده تا مدت‌ها صرف نظر کنند.
این گونه موارد ( چگونگی پاسخ دهی شما به حالات عاطفی شنونده ) تأثیر زیادی بر روند گفت و گو دارد. کودکان و نوجوانانی که توانایی درک اختلاف ضمن گفت و گو را ندارند، معمولاً دچار ضعف ارتباطی هستند. آن‌ها خیلی زود عصبانی می‌شوند و ممکن است از صحبت کردن با شنونده تا مدت‌ها صرف نظر کنند. این گونه کودکان می‌خواهند همیشه برنده باشند و اصولاً برایشان مهم نیست که چه بهایی برای این برنده شدن باید بپردازند ( از دست دادن دوست ). این گروه مدام در اجتماع لطمه می‌خورند و برای خودشان دشمن می‌تراشند.
اختلاف داشتن با دیگران اجتناب ناپذیر است و اغلب برای شفاف سازی موضوع باید به گفت و گو بپردازند. برای یک مکالمه و گفت و گوی دو طرفه و حفظ روابط دوستی نیاز به برنده شدن یک طرفه نیست، بلکه باید هر دو طرف از مکالمه برنده بیرون بیایند.

۸٫ عذرخواهی کردن: هر فردی ممکن است گاهی دچار سوء تفاهم و اشتباه در روابط اجتماعی خود با دیگران شود. فردی که از مهارت‌های اجتماعی بالایی برخوردار است، با اعتماد به نفس کافی پا پیش می‌گذارد و بابت اشتباهش عذرخواهی می‌کند. با این شیوه پسندیده، او سریع و آسان می‌تواند رفتارش را تصحیح کند. کودکانی که در مهار تهای اجتماعی ضعیف هستند، هنگام بیان عذرخواهی دچار دردسر می‌شوند و دست و پای خود را گم می‌کنند. آن‌ها می‌ترسند که دیگران آنان را احمق بدانند در حالی که مردم معمولاً برای کسی که بابت اشتباه خود عذرخواهی می‌کند، احترام و ارزش بیش تری قائل هستند.

آماده سازی مهارت‌های اجتماعی

 1. تعریف: مهارتی را که می‌آموزید توصیف کنید. در این زمینه که چرا این مهارت ویژه مهم است و چگونه کاربرد آن به ایجاد رابطه کمک می‌کند بحث کنید. مهارت را می‌توان با استفاده از یک فیلم کوتاه یا یک کارتون، یک نمایش عروسکی و یا تذکر دادن به کودک و راهنمایی او به فعالیت‌هایی که درگروه هم سالان در جریان است، شرح داد. معلم می‌تواند بگوید: « نگاه کن چطور آن دو دختر در ساختن پازل به هم کمک می‌کنند. به من بگو آن‌ها به یک دیگر چه می‌گویند. »
  ۲٫ مهارت را الگو کنید: مهارت را به چند جزء شاد تقسیم کنید و خودتان آن را به روشنی شرح دهید یا یک دانش آموز را انتخاب کنید تا این کار را انجام دهد.
  ۳٫ تقلید و تمرین: کودک یک مهارت را در محیطی که در آن جا آموزش دیده است امتحان می‌کند. برای این که این امر موفقیت آمیز باشد باید او را تحریک کرد تا آن مهارت را اجرا نماید و با دقت توجه کند و آن چه را که معلم شرح می‌دهد به خاطر بسپارد.
  ۴٫ بازخورد: این مرحله باید اطلاع دهنده باشد: « شما هنوز آن را کاملاً یاد نگرفته اید. باید هنگام صحبت به او نگاه کنید. دوباره سعی کن »، « این بهتر است. شما نگاه کردید و لبخند زدید. خوب است ». بازخورد از راه ضبط ویدیویی می‌تواند در بعضی مواقع سودمند باشد.
  ۵٫ فرصتی فراهم کنید تا مهارت را به کار بندد: معلم می‌تواند با توجه به مهارتی که آموزش می‌دهد کارهای گروهی کوچک یا فعالیت‌های کاری دو به دو ترتیب دهد تا مهارت‌ها در کلاس و یا دیگر مکان‌های طبیعی اجازه کاربرد پیدا کند و تعمیم یابند.
  ۶٫ تقویت متناوب: نمونه‌هایی را که در آن کودک مهارت‌ها را بدون اجبار، در مواقع دیگر روز یا در هفته‌های بعد به کار می‌گیرد زیرنظر بگیرید. به او پاداش دهید و رفتار او را تقویت کنید. به پایداری پس از اکتساب توجه کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این رفتارها به محض تثبیت شدن، که به وسیله ی پیامدهایشان مثلاً یک تعامل رضایت بخش تر با هم سالان پایدار شوند.

روش‌های کمک به رشد مهارت‌های اجتماعی کودکان:

به هنگام تلاش برای بهبود مهارت‌های اجتماعی نامحبوب نباید تنها بر رفتارهایی مانند شروع دعوا، که ظاهراً آن‌ها را در میان سایر کودکان نامحبوب می‌کند، متمرکز شد، بلکه به طور کلی باید بر رشد مهارت‌های اجتماعی تأکید شود، زیرا علاوه بر این رفتارهای آشکار، ممکن است آن‌ها فاقد سایر مهارت‌های اجتماعی باشند و طریقه ی واکنش نشان دادن در موقعیت‌های اجتماعی را ندانند.
مشکل اول، شناختن کمبودهای مهارت‌های کودک است؛ مهارت‌هایی که کم تر به چشم می‌خورند.
برای این کار باید کودک را هنگام تعامل با هم سالان و بزرگ سالان به دقت مشاهده کرد، به طوری که بتوان تشخیص داد کودک در حال حاضر واجد و فاقد کدام مهارت‌هاست. مشاهده گر باید موقعیت مورد مشاهده را در نظر بگیرد ( آیا کودک برای تداوم گفتگو، پیوستن به یک گروه یا انجام یک بازی تلاش می‌کند ) و از اتفاقاتی که رخ می‌دهد، یادداشت برداری کند تا در صورت لزوم قادر به اقدام اصلاحی باشد. پس می‌توان این مشاهدات را در یکی از شش مقوله ی ذکر شده در فهرست پذیرش- طرد طبقه بندی کرد ( لذت بخش بودن، شوخ طبعی، کاردانی، مهارت، مشارکت جویی، زودجوشی، یاری رسانی ) به این صورت، هم می‌توان نقاط قوت و ضعف کودک را فهرست کرد و هم برای نقاط ضعف تدبیری اندیشید. بررسی رفتارهای کودکان در جریان بازی‌های سازمان یافته روشی مناسب برای پی بردن به مهارت‌های اجتماعی آن‌هاست.
آموزش مهارت‌های اجتماعی، روشی برای بهبود مهارت‌های اجتماعی دانش آموزان است. آموزش مهارت‌های اجتماعی بر پایه ی آن اصل قرار دارد که مشکلات کودکان در مهارت‌های اجتماعی غالباً به این دلیل ایجاد می‌شود که کودکان نمی‌دانند در موقعیت‌های اجتماعی چه کار کنند و می‌توان کودکان را برای غلبه بر این مشکلات آموزش داد و به همین دلیل این روش مستلزم آموزش مستقیم مهارت‌های اجتماعی ضروری است.
در روش آموزش مهارت‌های اجتماعی چهار مفهوم باید آموزش داده شوند: همکاری ( برای مثال نوبت گرفتن، تقسیم مواد و ارائه پیش نهاد در جریان بازی‌ها )، مشارکت ( برای شرکت کردن، شروع کردن، توجه کردن در جریان بازی )، ارتباط ( برای مثال صحبت کردن با دیگران، پرسیدن، صحبت کردن درباره ی خود، مهارت‌های گوش دادن، برقراری تماس چشمی‌و به کار بردن اسم کودکان دیگر ) و اعتباریابی ( برای مثال، توجه کردن به دیگران، گفتن چیزهای خوب به دیگران، لبخند زدن، ارائه کمک و پیش نهاد )
ممکن است هر یک از کودکان به آموزش اضافی در حوزه‌های خاص نیاز داشته باشند. مثلاً ممکن است برخی از کودکان به دلیل نداشتن مهارت‌های اساسی مورد نیاز در بازی‌ها و ورزش‌ها، از بازی‌ها یا فعالیت‌های گروهی کنار گذاشته شوند. آموزش این مهارت‌ها می‌تواند به چنین کودکانی در هماهنگ شدن با گروه‌های هم سال کمک کند.
به غیر از مهارت‌های ویژه ی اجتماعی، کارهای دیگری نیز وجود دارند که والدین و معلمان می‌توانند برای کمک به کودکان نامحبوب کلاس انجام دهند. اولین کار این است که معلم سعی کند کارهای ذوقی و علایق یا استعدادهای کودک نامحبوب را پیدا کند و با تشویق وی به آوردن اشیاء مربوط به کار ذوقی به کلاس یا دادن اجازه ی معرفی و صحبت کردن درباره ی کار ذوقی اش، آشکارا او را تبلیغ نماید. این اقدام موجب تثبیت موقعیت کودک به عنوان خبره ی یک کار می‌شود و اعتبار وی را در گروه تقویت خواهد کرد.
هم چنین دادن یک نقش مسؤولیتی در کلاس به کودک به افزایش مقبولیت او در میان هم سالان کمک می‌کند، اما به خصوص در میان نوجوانان باید از عنایت ویژه به فرد ( عزیزدردانه معلم شدن ) اجتناب شود.
در مورد کودکان پیش دبستانی، پذیرش آشکار کودک توسط مربی ممکن است مفید باشد، زیرا احتمالاً این رفتار توسط دانش آموزان تقلید خواهد شد.
منبع مقاله : 
دکتر احمد عابدی … { و دیگران } ؛ (۱۳۹۱)، مهارت‌های مورد نیاز کودکان برای ورود به مدرسه، اصفهان: نشر نوشته، چاپ اول