می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران می توانم اولین سایت سرگرمی آموزش کودک با هدف فرهنگسازی اجتماعی در ایران

آشنایی والدین با کودکان ناشنوا و کم شنوا

حس شنوایی از جمله حواس پنج گانه و بسیار مهم در رشد کودک است، هر چند گفته می شود که با شنیدن حدود ۱۲ درصد از محرکهای محیطی را درک می کنیم و با دیدن حدود ۸۰ درصد این محرکها را دریافت می کنیم اما چنانچه با آسیب به چشم نابینایی رخ دهد تنها حدود ۳۰ درصد از ادراک کلی نسبت به محیط از بین می رود لیکن با صدمه در گوش و ایجاد عارضه ناشنوایی حدود ۷۰ درصد از ادراک کلی نسبت به محیط از بین می رود. بنا بر این توجه به مسأله شنوایی کودک در مسیر رشد و تکامل او حائز اهمیت فراوان و نیازمند دقت نظر والدین است.

والدین و بویژه مادر که بیشترین حضور را درکنار کودک دارند لازم است از همان بدو تولد موضوع رشد و تکامل کودک را در همه زمینه ها و از جمله شنوایی مورد توجه قرار دهند. در زمینه شنوایی لازم است برخی عکس العمل های کودک در مقابل اصوات مورد توجه قرار گیرند و هر گونه تأخیر یا عدم پاسخ را با دقت دنبال کنند. بطور معمول کودک از بدو تولد تا حدود سه ماهگی در مقابل اصوات، عکس العمل هایی شبیه به فشردن و جمع کردن پلک چشم ها، بیدار شدن از خواب و گاهی توقف حرکات بدن در مقابل صدا را نشان می دهد.

در فاصله سه تا چهار ماهگی می توان چرخش مختصر سر یا چشم به طرف منبع صدا را انتظار داشت. اما از حدود ۵ تا ۷ ماهگی انتظار می رود کودک در مقابل صداهای متوسط و شدید، چرخش دقیق و کامل سر را به طرف منبع صدا نشان دهد و نیز حالتهایی از سکوت کردن و گوش دادن به صدا هم در این سنین مطرح شده است. ملاحظه می شود که با دقت در برابر این گونه عکس العمل ها می توان در صورت وجود اختلال، به آن پی برده و در اسرع وقت موضوع را با پزشک کودک در میان گذاشت.

والدین و بویژه زوج های جوان باید توجه داشته باشند که برخی از عوامل و شرایط می توانند امکان بروز ناشنوایی را در فرزندشان افزایش دهند به تعبیر دیگر چنانچه شرایط زیر در خانواده وجود داشته باشد، والدین باید دقت و توجه بیشتری به علائم کم شنوایی یا ناشنوایی داشته باشند. این عوامل عبارتند از وجود سابقه ناشنوایی در خانواده زوجین، ازدواج فامیلی، ابتلاء مادر به بیماری عفونی در دوران بارداری، چنانچه وزن کودک به هنگام تولد کمتر از ۱۵۰۰ گرم بوده باشد وجود زردی یا عفونت در کودک وجود ناهنجاری یا تغییر شکل غیرطبیعی در سر و گردن، صورت و یا گوش کودک ….

چنانچه ناشنوایی به هنگام تولد، پیش از ۲ سالگی رخ دهد، تکامل طبیعی زبان را با مشکل اساسی روبرو می سازد و لزوم استفاده از روش های اختصاصی برای درمان، توانبخشی و زبان آموزی را ضروری می سازد. در این میان تشخیص به موقع ناشنوایی و استفاده زودهنگام از وسایل کمک شنوایی و انجام برنامه های توانبخشی شنیداری اهمیت فراوانی خواهد داشت.